Malowanie elewacji – etapy prac krok po kroku

Malowanie elewacji podnosi estetykę budynku i odbudowuje, zużytą z czasem, warstwę ochronną tworzoną przez farbę elewacyjną. Samodzielne malowanie domu jest dość skomplikowane. Jeśli zabieg ten ma zaowocować piękną fasadą i mieć trwały efekt, należy mu poświęcić nieco czasu i uwagi. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy – krok po kroku.

Malowanie domu na zewnątrz to proces wieloetapowy, w którym nakładanie farby na elewację i wykończenia budynku jest fazą ostatnią. Poprzedza ją szereg innych, równie ważnych prac. Dlatego, zanim przystąpimy do działania, warto poznać etapy malowania elewacji – krok po kroku.

Krok 1. Ocena stanu elewacji i jej mycie

Renowację fasady rozpoczynamy od sprawdzenia jej stanu. W wyniku działania wilgoci, zmiennej temperatury i promieniowania UV, powstają pęknięcia i inne uszkodzenia. Po latach użytkowania elewacja jest też zabrudzona. 

Należy zatem rozmiękczyć wodą i usunąć przy użyciu szpachelki albo papieru ściernego stare, nietrzymające się łuszczące warstwy farby. Trzeba to robić delikatnie, aby nie uszkodzić tynku.

Następnie przystępujemy do mycia elewacji. Można wykorzystać myjkę ciśnieniową, która szybko i skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia.

Malowanie elewacji domu musi poprzedzić też oczyszczenie powierzchni z mikroorganizmów (pleśnie, grzyby). Pomocne będą środki biobójcze, szpachelka i druciana szczotka. Po zakończeniu prac (prowadzonych zgodnie z zaleceniami producenta stosowanych środków), elewację należy umyć czystą wodą.

Dobrej jakości farba do malowania elewacji wpływa na estetykę i stanowi powierzchnię ochronną, odporną na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.
Dobrej jakości farba do malowania elewacji wpływa na estetykę i stanowi powierzchnię ochronną, odporną na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne

Krok 2. Naprawa elewacji budynku

Po wyschnięciu elewacji można ją naprawiać. Ubytki w postaci pęknięć i rys należy wypełnić masą szpachlową. Jej typ dopasowujemy do rodzaju tynku. Po utwardzeniu się masy, wyrównujemy ją i wygładzamy papierem ściernym. A jeśli ubytki w starej powłoce farby fasadowej nie przekraczają 1 mm, możemy pominąć etap naprawy elewacji, korzystając z dostępnych na rynku farb do malowania elewacji, np. LOKRYL-Plus, których właściwości pozwalają na ich skuteczne związanie i pokrycie.

Krok 3. Gruntowanie ścian zewnętrznych

Gruntowanie elewacji jest ważnym etapem prac związanych z malowaniem elewacji. Grunt, dobrany do rodzaju farby elewacyjnej, przygotowuje ściany na nową farbę, zmniejsza ich chłonność, a także stabilizuje podłoże i je wzmacnia. 

Jeśli stare powłoki z elewacji zostały usunięte całkowicie, grunt należy nanieść na całą powierzchnię elewacji. W innym przypadku tylko na naprawiane fragmenty ścian. 

Gdy na elewacji nadal widać ryski, można zastosować zewnętrzną gładź gipsową, którą nakładamy wałkiem. Nim kupimy produkt, zapoznajmy się z jego specyfikacją, by mieć pewność, że uzyskamy efekt, o jaki chodziło.

Krok 4. Wybór farby na elewację

Malowanie domu wiąże się oczywiście z koniecznością wyboru farby elewacyjnej. Musi być ona dopasowana do podłoża, czyli do rodzaju tynku. 

Tynk mineralny, cementowy, beton lub cegła – można zastosować farbę silikatową, silikatowo-silikonową oraz silikonową, akrylową, wapienną i cementową.

Tynk akrylowy – do wyboru farba akrylowa lub silikonowa.

Tynk silikatowy – farba silikatowa albo silikatowo-silikonowa.

Tynk silikonowy – wyłącznie farba silikonowa.

Wybierając farbę, trzeba wziąć pod uwagę czynniki oddziałujące na elewację. Farba musi zabezpieczać ściany zewnętrzne przed wilgocią, zmiennymi temperaturami, słońcem. Ważne są też jakość krycia i wydajność farby.

To, ile farby potrzeba do malowania domu, łatwo obliczyć na podstawie informacji o wydajności danej farby. Producent podaje, ile metrów kwadratowych pokrywa litr jego produktu. Dysponując taką wiedzą, dzielimy powierzchnię przeznaczoną do pomalowania przez liczbę metrów kwadratowych, na które wystarcza litr farby i już wiemy, ile litrów będzie nam potrzebne do jednokrotnego pokrycia elewacji. Jeśli malowane ma być dwa razy, farby musi być dwa razy więcej. Ostatecznie dobrze także uwzględnić 10% margines bezpieczeństwa.

Kolor farby na elewację też ma znaczenie. Jego wybór jest sprawą indywidualną, ale warto dopilnować, by fasada budynku współgrała z otoczeniem, kolorem dachu, stolarki czy barwą ogrodzenia. Bezpiecznym i ponadczasowym rozwiązaniem są kolory jasne, mniej niż ciemne absorbujące promienie słońca. Zbyt ciemny kolor ścian zewnętrznych może prowadzić do przegrzewania się elewacji i pękania jej powłoki. 

Krok 5. Wybór metody malowania i zabezpieczenie otoczenia

To, jak malować elewację, zależy m.in. od wielkości i wysokości budynku. 

Parterowy dom o niewielkiej powierzchni można pomalować, używając wałka na wysięgniku teleskopowym.

Farbę można też nanieść na elewację natryskowo. W tym przypadku trzeba pamiętać, że farby do malowania elewacji pistoletem powinny mieć właściwą lepkość. Informacje, czy produkt nadaje się do malowania natryskowego są na karcie technicznej.

W przypadku domów piętrowych niezbędne są rusztowania. Malowanie elewacji można też przeprowadzić, korzystając z podnośników koszowych.

Niezależnie od metody malowania, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu i przygotowaniu niezbędnych akcesoriów. Przydatna będzie folia na rabaty kwiatowe i elementy małej architektury. Trzeba też okleić drzwi i okna, wynająć podnośnik lub rusztowanie oraz zaopatrzyć się w odzież ochronną i okulary.

Krok 6. Właściwy czas na malowanie elewacji domu

Planując malowanie domu, musimy wybrać odpowiedni moment na renowację elewacji. Najlepiej suchy, ciepły, ale nie gorący dzień (20-25°C, małe nasłonecznienie). W innym przypadku farba wyschnie za szybko i nie osiągnie parametrów deklarowanych przez producenta.

Malowanie elewacji to dobry moment, by poddać renowacji rynny, parapety, dach. Pomocna może być farba Eko-Lowicyn, wyróżniająca się doskonałą przyczepnością i trwałością koloru.
Malowanie elewacji to dobry moment, by poddać renowacji rynny, parapety, dach. Pomocna może być farba Eko-Lowicyn, wyróżniająca się doskonałą przyczepnością i trwałością koloru.

Krok 7. Malowanie elewacji budynku

Dalsze postępowanie zależy od wybranej metody malowania elewacji domu… 

Jeśli korzystamy z wałka, należy zacząć od góry i kierować się ku dołowi, dzieląc powierzchnię ściany na odcinki. Pasy koloru powinny na siebie zachodzić, a malujący nie może robić przerw, zanim nie pokryje farbą całej ściany. Inaczej mogą powstać na niej nierówności i smugi.

Jeśli malujemy natryskowo, zbiornik należy napełnić farbą, a następnie nanosić ją na ścianę, trzymając pistolet 20 cm od jej powierzchni. 

Warto pamiętać, że przed naniesieniem kolejnej warstwy farby, odczekujemy tyle, ile zaleca jej producent. Malowanie elewacji planujemy na jeden dzień, ponieważ nieukończenie prac może spowodować pojawienie się nieestetycznych, kolorystycznych nierówności. 

Malowanie elewacji jest skomplikowane i wieloetapowe, jeśli jednak przed przystąpieniem do prac odpowiednio się do nich przygotujemy, szanse na powodzenie są duże. Wybierzmy najlepsze akcesoria, narzędzia i farby do malowania domu, a uzyskamy piękną elewację na długie lata.