Farba na ocynk – czym pomalować blachę ocynkowaną? Skutecznie i bezpiecznie dla środowiska!

Do malowania powierzchni ocynkowanych jest przeznaczona specjalna grupa produktów. Wynika to z ograniczonej przyczepności, która charakteryzuje ten typ powierzchni i konieczności starannego jej przygotowania. Podpowiadamy, jak to zrobić i jaką farbę do malowania blachy ocynkowanej wybrać oraz jak pogodzić takie malowanie z… ochroną środowiska.

Czym jest ocynk?

Metale, dla ich ochrony przed korozją, pokrywane są warstwą cynku, który zapewnia skuteczną osłonę przez wiele lat. Najczęściej stosowane są dwie metody cynkowania stali – galwaniczna i ogniowa. Pierwsza z nich polega na pokryciu stalowych elementów roztworem elektrolitu, który następnie  poddaje się działaniu prądu, co powoduje osiadanie warstwy cynku na ich powierzchni. Stosując metodę ogniową natomiast, stal należy zanurzyć w cynku rozgrzanym do temperatury 450°C, w wyniku czego do jej powierzchni przylega warstwa cynku.

Ocynkowana powierzchnia metalu.

Ocynkowana powierzchnia metalu.

Czym pomalować ocynk?

Wybór powinien być podyktowany potrzebą i właściwościami danego preparatu. Farba do ocynku musi mieć kilka istotnych cech…

Odporność na działanie wody — podobnie jak każda stal, również ta ocynkowana w końcu koroduje. To główny problem, który jest jedynie minimalizowany przez takie zabiegi. Farba na ocynk odporna na wodę spowalnia proces niszczenia metalu.

Wytrzymałość mechaniczna — wszelkie uszkodzenia powłoki (zarysowania czy odpryski na pomalowanej powierzchni metalu) torują drogę wilgoci i powodują powstawanie ognisk korozji. Dlatego farba na ocynk powinna być elastyczna, aby nie pękać pod wpływem uderzenia, i na tyle wytrzymała, by nie ulegać uszkodzeniom mechanicznym przewidzianym dla typowej eksploatacji.

Przyjazność dla środowiska — zazwyczaj oznacza to wybór farby wodorozcieńczalnej. Wśród farb do malowania ocynku również można znaleźć  tak zwane farby wodne, na przykład eko-LOWICYN (wodorozcieńczalna, akrylowa, do ocynkowanych elementów pokryć dachowych), które często można stosować także we wnętrzach.

Przygotowanie powierzchni do malowania

W przypadku blachy ocynkowanej znaczenie ma długość sezonowania materiału przed jego malowaniem...

1. Świeży ocynk — w przypadku niedawno ocynkowanej stali (maksymalnie miesiąc wcześniej) samo oczyszczenie powierzchni może nie wystarczyć. Aby zapewnić trwały i zadowalający wizualnie efekt malowania, stosuje się wytrawianie podłoża w celu zwiększenia jego przyczepności. Następnie powierzchnię należy odtłuścić i wysuszyć.

2. Ocynk wysezonowany — okres ten zazwyczaj trwa około 4 miesięcy. Po tym czasie ocynkowane powierzchnie należy oczyścić i umyć wodnym roztworem preparatu odtłuszczającego, np. Emulsol RN-1.

3. Powierzchnie ocynkowane, wcześniej malowane — należy oczyścić ze starych powłok, uważając przy tym, aby nie uszkodzić warstwy ocynku znajdującej się pod spodem

Jak i kiedy malować?

Malowanie należy wykonać bezpośrednio po wszystkich zabiegach oczyszczających, na suchej powierzchni. Temperatura otoczenia w czasie malowania powinna być dodatnia, a powietrze nie może być zbyt wilgotne. Krótko mówiąc, nie należy malować w deszczowy dzień, podczas upałów oraz mrozów. Dokładne wskazówki dotyczące warunków atmosferycznych są podawane przez producenta dla każdego produktu osobno.

Do malowania blachy ocynkowanej można użyć pędzli, wałka lub natrysku.

Pędzel — pozwoli na precyzyjne dotarcie do trudno dostępnych miejsc, ale wydłuży czas malowania (rozwiązaniem jest tu ewentualne jednoczesne malowanie danego elementu przez kilka osób). Pędzel jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem – straty farby są w tym przypadku najmniejsze.

Wałek — jest polecany przede wszystkim do malowania równych i gładkich powierzchni. Wszystkie skomplikowane kształty danej konstrukcji domalowuje się wtedy dodatkowo pędzlem.

Malowanie natryskowe — jest to metoda najszybsza, najbardziej precyzyjna, ale – niestety – najmniej ekonomiczna, ponieważ są tu największe straty materiału. Warto przypomnieć w tym miejscu, że przy natrysku farbę do ocynku należy zazwyczaj rozcieńczyć.

Malując, w pierwszej kolejności należy pokryć farbą detale i trudno dostępne miejsca. Nakładając kolejne warstwy, zawsze trzeba przestrzegać czasu schnięcia zalecanego przez producenta, który zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu godzin.