Farba do malowania ogrodzenia kutego – jak wybrać najlepszą

W przypadku ogrodzeń metalowych walka z rdzą to tylko kwestia czasu. Korozja jest procesem nieuniknionym – na szczęście  właściwe zabezpieczenie takiego płotu daje szanse na jego znaczne opóźnienie. Im lepszą farbę do bram i ogrodzeń metalowych się wybierze, tym więcej czasu można sobie zapewnić w tym „wyścigu”. Na co zatem postawić?

Ogrodzenie kute jest zbudowane ze spawanych, metalowych elementów. Brzmi to dość bezdusznie, ale za to często wygląda zjawiskowo. Wśród tego typu rozwiązań można odnaleźć gotowe, stalowe przęsła – produkowane zgodnie z zadanym wzorem (tutaj nie ma mowy o mozolnej, ręcznej  pracy). Na drugim biegunie natomiast stoją ogrodzenia stylowe, niepowtarzalne, dopieszczone ręką rzemieślnika. Obie opcje cieszą się dużą popularnością, ale metaloplastyka artystyczna zdecydowanie przeżywa obecnie swój renesans. Taka możliwość zindywidualizowania projektu ogrodzenia wymaga większego nakładu pracy i talentu, co wiąże się z niemałym kosztem. Nic więc dziwnego, że staranność zabezpieczenia, mająca bezpośredni wpływ na żywotność i wygląd takiego ogrodzenia, ma tutaj kluczowe znaczenie.

Kuty na cztery nogi, czyli dobra farba do ogrodzeń metalowych

Do kupna konkretnej farby do ogrodzenia kutego zazwyczaj zachęca przede wszystkim jej kolor pasujący do danej posesji. Tymczasem… farba do bramy i ogrodzenia z metalu powinna posiadać szereg cech, które sprawiają, że efekt końcowy jest i piękny i trwały.

Farba do malowania ogrodzenia kutego musi być antykorozyjna

Podstawową kwestią jest zabezpieczenie ogrodzenia kutego przed korozją. Dobry produkt antykorozyjny pozwala dłużej zachować estetyczny wygląd ogrodzenia, opóźniając pojawienie się ognisk rdzy. Dodatkowo neutralizuje on ewentualne pozostałości korozji po oczyszczaniu powierzchni. Najlepszą i najszybszą obecnie opcją są preparaty dwuskładnikowe (gruntoemalie ochronno-dekoracyjne), których użycie aż dwukrotnie skraca czas malowania. Skutecznie zabezpieczają one metal przed korozją i zapewniają pożądany efekt kolorystyczny. W razie potrzeby farba  tego typu może być również stosowana na uprzednio położony już podkład (czyli na farbę gruntującą).

Farba do ogrodzenia metalowego powinna być odporna na uszkodzenia i warunki pogodowe

Metalowe ogrodzenie kute poddawane jest działaniu wielu niesprzyjających czynników zewnętrznych. To m.in. duże wahania temperatur powietrza, promieniowanie UV, wilgoć, a także potencjalne uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza w przypadku ogrodzeń ciągnących się wzdłuż ruchliwych ulic). Farba do takiego ogrodzenia kutego musi być więc trwała i wytrzymała, aby zapewnić pomalowanej powierzchni odpowiednią ochronę. Decydując się na malowanie kutego metalu, warto szukać farb poliuretanowych, alkidowych lub ich połączenia (farby alkidowo-uretanowe), ponieważ zapewniają one wysoką wytrzymałość powłoki na niekorzystne czynniki mechaniczne i chemiczne, przy jednoczesnej odporności na słońce, deszcz, mróz czy temperaturę.

Farba do ogrodzenia kutego może też zapewniać bardzo interesujący efekt wizualny

Najbogatszą kolorystykę i wybór faktur posiadają farby alkidowe. Do malowania kutych elementów ogrodzenia często wykorzystywane są farby dające naturalny efekt rękodzieła – młotkowy lub strukturalny. Powstaje on dzięki zawartym w farbie drobinkom, które (po nałożeniu farby na metal) dają naturalne i atrakcyjne wizualnie wrażenie surowej, szorstkiej stali.

Malowanie ogrodzenia kutego farbą do metalu

Niestety, nawet najstaranniej wykonane metalowe przęsło, wcześniej czy później będzie wymagało konserwacji i ponownego malowania. Jak i czym to zrobić?

Usuwanie korozji przed malowaniem

Jeżeli ogniska korozji są zauważalne, należy je starannie oczyścić, szlifując te miejsca papierem ściernym. Jeśli powierzchnie są płaskie i równe, można pomóc sobie na tym etapie szlifierką. Skomplikowany kształt poszczególnych elementów ogrodzenia kutego najłatwiej natomiast oczyścić przy pomocy drucianej szczotki. Jeżeli korozja pokrywa z kolei bardzo dużą powierzchnię, lepiej całe metalowe przęsło przygotować do malowania metodą piaskowania.

Oczyszczanie malowanej powierzchni 

Jak każda powierzchnia przeznaczona do malowania, również ogrodzenie metalowe powinno najpierw zostać pozbawione starych, łuszczących się powłok malarskich (jeżeli takowe są), odtłuszczone (przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub innego rozpuszczalnika), umyte i dokładnie osuszone. 

Fot. Konserwacja metalowych przęseł o bardzo skomplikowanym kształcie lub bogatej ornamentyce wymaga doboru precyzyjnych narzędzi.Fot. Konserwacja metalowych przęseł o bardzo skomplikowanym kształcie lub bogatej ornamentyce wymaga doboru precyzyjnych narzędzi.

Malowanie ogrodzenia kutego

W drugim kwartale każdego roku, często widywanym obrazkiem, zwiastującym (podobnie jak krokusy) nadejście wiosny, jest człowiek malujący mozolnie pędzlem swój płot. Wybór tego narzędzia, choć jest ono skuteczne, czyni z malowania ogrodzenia pracę długotrwałą i wymagającą dużej staranności – zwłaszcza w przypadku sporej liczby drobnych elementów ozdobnego ogrodzenia kutego. Malowanie może znacznie usprawnić pistolet natryskowy, który – dodatkowo – umożliwia łatwe pokrycie farbą nawet trudno dostępnych powierzchni. Ma on tylko jedną wadę – znacznie większe zużycie materiału, niż w przypadku użycia pędzla. No i trzeba pamiętać przed przystąpieniem do pracy o konieczności odpowiedniego przygotowania farby, czyli rozcieńczenia jej, zanim zostanie wlana do zbiornika pistoletu. Płaskie i równe powierzchnie metalowe przęseł można również dość wygodnie malować wałkiem.

Fot. Piękna, metalowa barierka wymagająca konserwacji, którą można przeprowadzić przy użyciu farby do malowania ogrodzeń kutych.Fot. Piękna, metalowa barierka wymagająca konserwacji, którą można przeprowadzić przy użyciu farby do malowania ogrodzeń kutych.

Polecane obecnie farby do malowania ogrodzenia kutego (gruntoemalie do metalu, np.  Lowigraf-Pur) oraz narzędzia do tego wykorzystywane, doskonale nadają się także do zastosowania w przypadku innych metalowych elementów architektonicznych, jak bramy, ławki, altany, balustrady, czy różnego rodzaju barierki…