Malowanie hal - Nowoczesne rozwiązania technologiczne do zastosowania na wielkich powierzchniach

Zazwyczaj malowanie hal stalowych oznacza malowanie natryskowe. Wiąże się ono z nakładaniem dekoracyjnych powłok, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, oraz – przede wszystkim – z ochroną antykorozyjną, jakiej wymagają wszystkie konstrukcje stalowe. Czym i jak malować takie hale?

Wybór preparatów do malowania hal

Zależnie od rodzaju pokrycia hali, do jej malowania można zastosować szereg nowoczesnych środków: farby do stali surowej, ocynkowanej, jedno- lub dwuskładnikowe, a także te pozwalające na strukturalne, dekoracyjne wykończenie malowanej powierzchni — to podstawowe kryteria wyboru. 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przeznaczenie danego budynku (hala produkcyjna, magazyn lub inne), ponieważ w zależności od tego, stal może być narażona na różne niekorzystne warunki przyspieszające jej niszczenie, a co za tym idzie, zabezpieczenie hali może wymagać nieco innych środków.

Malując halę z zewnątrz, trzeba pokryć zarówno ściany, jak i dach. Dobrym rozwiązaniem jest zakup produktów jednej linii (z przeznaczeniem typowo do malowania dachów, powierzchni stalowych, a nawet detali ozdobnych, jeżeli zachodzi taka potrzeba). Taka opcja zapewnia podobny stopień ochrony każdego elementu obiektu.

Wewnętrzna ochrona antykorozyjna konstrukcji stalowych oznacza natomiast nie tylko malowanie ścian, ale także konieczność pomalowania wszelkich ciągów komunikacyjnych i wszystkich stalowych elementów pomieszczeń wydzielonych wewnątrz hali.

Malowanie natryskowe skutecznie zabezpiecza wszystkie elementy konstrukcji stalowych, które z zasady powinny być jak najprostsze, aby nie gromadzić wilgoci i zanieczyszczeń na swojej powierzchni.

Ochrona konstrukcji stalowych przed korozją

Korozja jest głównym czynnikiem niszczącym stal. Na przyspieszenie tego procesu może wpłynąć również sposób użytkowania hali i/lub jej lokalizacja. Wilgoć, zasolenie, smog — te i inne czynniki wpływają na konieczność dobrania właściwych preparatów zabezpieczających i częstych przeglądów szczelności powłoki.

Na powierzchni hal narażonych na duże różnice temperatur korozja również może pojawić się szybciej, ze względu na potencjalne pękanie powłoki malarskiej. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich farb i przeprowadzenie malowania zgodnie z wytycznymi producenta — tylko tak można zapewnić malowanemu obiektowi czas ochrony antykorozyjnej gwarantowany dla danego preparatu. 

Wielkopowierzchniowe konstrukcje ze stali zawsze wymagają zabezpieczenia przed korozją. Do ochronnego, natryskowego malowania konstrukcji stalowej doskonałym rozwiązaniem są gruntoemalie, które łączą w sobie cechy podkładu antykorozyjnego i farby nawierzchniowej. Pozwalają one na znaczne oszczędności czasu, zabezpieczając stal już po jednokrotnym natrysku i zapewniając ochronę przed rdzą z jednoczesnym wykończeniem dekoracyjnym.

Malowanie hal — jak zabezpieczyć powierzchnię?

Początek prac obejmuje przygotowanie powierzchni do malowania. Jeżeli widoczne są duże ogniska korozji, wymaga to oczyszczenia. Przed każdym malowaniem halę trzeba również starannie umyć.

- Malowanie natryskowe konstrukcji stalowych — nowoczesne agregaty hydrodynamiczne pozwalają na pomalowanie dużego metrażu w szybki, dokładny i ekonomiczny sposób. W metodzie natryskowej można używać farb emulsyjnych, akrylowych, poliwinylowych, epoksydowych, poliuretanowych, chlorokauczukowych itp. Wadą tego typu technologii są większe straty materiału, ale krótki czas poświęcony na całą operację i jakość końcowej warstwy równoważą ewentualne straty farby – tym bardziej, że w przypadku wielu hal, inny sposób zabezpieczenia jest z przyczyn technicznych nawet niemożliwy.

- Pędzel, wałek — w malowaniu przemysłowym może służyć jedynie do drobnych zaprawek w miejscach, do których jest trudny dostęp (styk powierzchni, spawy, ostre kąty) i gdzie natrysk może nie pokryć powierzchni szczelną warstwą. Wykorzystanie pędzla czy wałka jest możliwe oczywiście jedynie w sytuacji, w której można bezpiecznie dosięgnąć danego miejsca. 

***

Malowanie hal przemysłowych realizowane jest najczęściej przez specjalistów w dziedzinie wykańczania takich obiektów, ale tę samą metodę (tj. malowanie hydrodynamiczne) można zastosować również na mniejsza skalę czy własne potrzeby – na przykład zabezpieczając przed korozją blaszany garaż.